Czytam. Tu books.

Książka: „Ostatnie lato w Nebrasce” Nele Neuhaus.


b.tyjjuuuu

„Ostatnie lato w Nebrasce” Nele Neuhaus, wydawnictwo Media Rodzina, 2015

Niedawno dodałam post dotyczący książek o młodych dorosłych, wstawiłam tam kilka tytułów, które sama przeczytałam i które w mojej opinii, w tej dziedzinie, można polecić. Niedługo potem trafiłam na książkę również z tego działu, nie wiem czy to przypadek i szczęśliwy traf, czy co innego, w każdym razie, jest to moim zdaniem najlepsza książka o młodych dorosłych jaką kiedykolwiek widziałam i czytałam. Prawie minęłabym ją, bo leżała gdzieś na bocznej półce w kolejce do odłożenia na główny regał, ale moje oczy same powędrowały w tamtym kierunku i po jednym spojrzeniu wzięłam ją do ręki, pociągnął mnie tytuł. Książka new adult, ale nie taka oczywista, typowa i zwyczajna, niepodobna do tych wszystkich opowiadających o miłości zakończonej szczęśliwym rozwiązaniem.

jamesdemers

Głowna bohaterka to dziewczyna, która w momencie rozpoczęcia fabuły ma 16 lat, mieszka w Nebrasce na farmie ze swoimi adoptowanymi rodzicami i 4 braćmi. Poznajemy życie codzienne farmy, jej mieszkańców, prace na roli, relacje jakie panują między bohaterami. Jednak głównym motywem jest tajemnicza i nierozwiązana przeszłość dziewczyny, zagadki rosnące wraz z nią, a także dojrzewanie nastolatki wraz z odkrywaniem swojego powołania i zainteresowania chłopakami.

Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, co krok dostarczając nowych informacji o pochodzeniu dziewczyny, ale jednocześnie odsłaniając kolejne niejasne fakty. Między kolejnymi odkryciami bohaterka musi mierzyć się z rzeczywistością, niełatwą i bolesną, z kolejnymi upokorzeniami, wyzyskiem, odrzuceniem, a także własnymi pragnieniami wolności i lepszego życia.

snufkin1

Równolegle i stanowiąc dużą część powieści jest wątek rodzącej się seksualności, okrywania własnego ciała, pożądania i zainteresowania seksualnością. Poznaje kolejnych mężczyzn, którzy w różny sposób wpływają na jej wizje miłości cielesnej, doświadczenie różnych emocji towarzyszących tym aktom, zaspokaja swoją ciekawość dotyczącą seksu. Wraz z mężczyzną pojawiającym się w jej życiu dostrzega swoją mało ważną rolę w domu, mieście, związku. Porzucona przez wszystkich tych, którzy byli jej bliscy szuka rozwiązania zagadki z przeszłości oraz czeka na dzień, aby uwolnić się od takiego życia.

Wartka fabuła, interesujące i nie nużące opisy krajobrazu, przemyślenia nastolatki dotyczące seksu i kontaktów z mężczyznami powodują uczucie bliskości z Sheridan. Sceny bliskości między bohaterami nie odpychają, subtelnie i ze smakiem opisane akty seksualne, tak aby zawrzeć w nich odpowiednią moc oraz rzeczywisty stan. Mnogość wydarzeń i doświadczeń życiowych dziewczyny powoduje, że wiele osób z przeróżnymi życiorysami może się, choć po części, z nią utożsamić

fddxxxcnnn

Autorka zawarła w książce cały wachlarz osobowości, roli społecznych i relacji międzyludzkich, nie tylko ubogacając fabułę, ale także opisując lustrzane odbicie rzeczywistości. Bardzo dobrze udało się połączyć powieść new adult z czymś głębszym. Rodzinna tajemnica, która nie daje spokoju, wciąga czytelnika tak, że trudno się oderwać. Sądzę, że zarówno dla dziewcząt jak i chłopców pozycja godna polecenia, również dla osób dorosłych, bo książka ta wcale nie jest taka oczywista jak może się wydawać oceniając new adult.

Reklamy

One thought on “Książka: „Ostatnie lato w Nebrasce” Nele Neuhaus.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s