Quick books.

Recenzja: „Życie na pełnej petardzie” o ks. J. Kaczkowskim


b.tyjjuuuu

Książka o księdzu. Brrrr, wiadomo o czym będzie. Bóg, bla bla bla, wszyscy to grzesznicy i będą się palić w piekle, bla bla bla, trzeba dawać jak najwięcej na tace, bla bla bla, duchowni to kryształy bez skazy. Wiadomo, takie nastroje królują, bo rozejrzałam się po internecie, zebrałam przed czytaniem wiele komentarzy, opinii, recenzji.

Jest to wywiad lub raczej rozmowa, nie odniosłam wrażenia przesłuchiwania księdza, a raczej poszukiwania odpowiedzi czy też dążenia do poznania tego człowieka. Warto na wstępie zauważyć dobrą robotę jaką wykonał pan Żyłka, z tego co wyczytałam jest dziennikarzem. Miałam już w rękach kilka podobnych książek biograficznych, czyli rozmów z bohaterem, które poziomem odstraszały, a gardło się zaciskało. Na szczęście, tym razem, można ze spokojem czytać, bo i jeden jak i drugi rozmówca wiedza o czym mówią i z kim.

jamesdemers

Podzieliłabym książkę na dwie części: przed wstąpienie i po wstąpieniu do seminarium. Pierwszą z nich polecałabym przeczytać każdemu rodzicowi, obojętnie czy wierzący, muzułmanin czy ateista, po prostu rodzicowi. Opowieść o dzieciństwie wolnym, szczęśliwym i pełnym miłości. Idealnym? Każdy, kto w jakiś sposób miał zaburzone lata młodości może tak to odebrać, podobnie jak ja. Myślę, że jest to dobry przykład tego, że nie trzeba stać nad dzieckiem z pasem, że krzyki, bicie, awantury i głupie sprzeczki nie wniosą niczego pozytywnego. Można domniemywać, że jednak ksiądz wyrósł na porządnego człowieka. 😉

Druga część poświęcona jest życiu podczas seminarium, a potem już jako duchowny. Szczerze powiem, że bardzo ujęła mnie determinacja księdza. Pewnie to również kwestia wychowania, że pojawiające się przeszkody, niedogodności, blokady, intrygi i złe intencje nie spowodowały ucieczki, zmiany decyzji. Wątpliwości, chyba każdy je w życiu ma, bez znaczenia. Dalej jest o pracy księżowskiej, o relacjach z przełożonymi, o zapamiętanych wydarzeniach. Nie chcę skracać tego tekstu, warto samemu się z nim zapoznać, bez sensu referować. Zatrzymam się na momencie, kiedy wiadomo już o raku i kiedy jest hospicjum. Masz 6 miesięcy życia, co robisz? Załamka kompletna lub robisz wszystkie szalone rzeczy. Można też działać dalej, wspierać ludzi i dokonywać wielkich rzeczy, a na końcu żyć dłużej niż te 6 miesięcy. Przez całą rozmowę o trudnych sprawach, towarzyszy temu szacunek, równowaga, ale co mnie zaskoczyła, jakaś odczuwalna nadzieja, a nie smutek przygnębienia.

iu88

Normalna twarz kościoła katolickiego. Sądzę, że wreszcie pokazał się ktoś, kto widzi człowieka w człowieku, nie łypie na ludzi co nie dają na tacę 100 zł, jest dla innych, a przede wszystkim pamięta, że jest tam na górze ktoś większy, kogo on reprezentuje, przybliża, a nie terroryzuje. Oczywiście, że trzyma się linii kościoła, nie popiera tego co jest nie do poparcia, ale jednocześnie jest otarty, otwarty na ludzi, na ich kłopoty, na trudne rozmowy, na wszystko to, co przydarza się zwykłemu człowiekowi, a rozwiązanie czego nie zawsze musi się podobać w kurii. Owszem można tak, choćby z tego powodu warto sięgnąć po ten tytuł.

erett

Chciałabym podsumować mówiąc, że jak otwieramy się na mniejszości seksualne, rasowe czy religijne, tak warto otworzyć się na mniejszość w kościele katolickim, jaką jest grupa księży docierający do ludzi swoją prostotą i zrozumieniem. W tej książce zwrócono uwagę, że często ludzie odchodzą od Boga nie dlatego, że nie wierzą czy im się nie chce iść na msze, odchodzą, bo sam kościół ich nie wpuszcza, sam ich odstrasza. Ten ksiądz wręcz przyciąga.

„Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość.” Ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka. Wyd. WAM 2015.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s