Introwertyk

Czy introwertyk może pracować dobrze wśród ludzi? 5 niepopularny pomysłów na karierę.


„Kto nie pracuje, ten nie je.” Trudno nie zgodzić się ze św. Pawłem. Z pracą czy z zajęciem dla introwertyków jest różnie, jest taki powszechny przesąd, że najlepiej jest nam w zajęciach chałupniczych, coś co udaje się robić w domu, siedzieć samemu z zamknięciu i generalnie bez kontaktu z kimkolwiek. Jednym słowem: skręcanie długopisów. Można się zdziwić, iż pracujemy dookoła, wszędzie i nawet idzie nam dobrze, chociaż mijamy  się ze szczytem marzeń i zaciskamy żeby, by przetrwać. Czy introwertyk może pracować dobrze wśród ludzi? Pomysły na NASZE miejsce kariery.

Praca w klitce czy otwarta przestrzeń? 

W dzisiejszych czasach wiele ludzi marzy o tym, aby zarabiać na tym co się lubi, co jest pasją, wielką przyjemnością i nigdy nie brzydnie. W Naszym przypadku jest podobnie, zaś uwagę  w związku z daną pracą przykuwa głównie: znoszenie dzień w dzień nadmiernej ilości bodźców, ekstrawertycznego otoczenia, tłumaczenie się ze swojego sposobu bycia etc., co może doprowadzić do kryzysu już po krótkim czasie. Zawsze wszystkim polecam trzymać się własnych pragnień, obojętnie czy pasuje to do introwertyka czy nie. Przychodząc z pomocą, mam dla Was 5 interesujących i niekonwencjonalnych pomysłów do rozważenia, a do tego nie są one związane z „typowym, zamkniętym w domu freelancerem – introwertykiem”. Zajęcia, gdzie introwertyczne zalety lub wady (kto co za co uważa) można wykorzystać i być świetnym w swoim fachu. Więc może poszukać by pracy właściwej i w zgodzie ze sobą…

Cenne zalety liczące się w pracy zawodowej introwertyka, no choćby:

-świetny obserwator

-zwraca uwagę na szczegóły

-liczy się dla niego jakość, nie ilość

-bardzo dobry słuchacz

-umie prowadzić głębokie przemyślenia oraz wnikliwą analizę swoich zadań czy działań

-zawsze dobrze przygotowany (nawet na zapas)

-lepiej się koncentruje/skupia, mniej rozprasza ekranami/monitorami

-dokładny, skrupulatny

1. Własna firma.

Sam sobie jestem szefem, sam decyduję kiedy idę do pracy, najwięcej zyskuję, ale i najwięcej tracę. Introwertycy, jeśli mają przyjazne dla siebie środowisko pracy, mogą przenosić góry, a jeśli prowadzisz swoją firmę, to najlepiej wiesz jak urządzić otoczenie. Gorszy dzień? Zły nastrój? Za dużo bodźców? Ciężki wieczór? Nieodpowiedni ludzi? Zła aura? Narzucające się otoczenie? Wszystko można załatwić, bo to Twoje decyzje. Więcej zauważa, więc może szybciej reagować na złe wyniki firmy, jej niepowodzenia, utraty klientów, obniżający się poziom usług. Do tego dobrze przygotowany na wszystkie ewentualności, na 120%, trudne pytania, problemy z kosmosu, wątpliwości kontrahentów, ciężko go czymkolwiek zaskoczyć. Oraz stawia na jakość, ceni dobre rzeczy i profesjonalnych ludzi, bo docenia ich wewnętrzne umiejętności.

2. Wszelkie prace ręczne.

Wszelkie prace ręczne, rękodzielnicze, artystyczne (oczywiście, jeśli ma się zdolności). Malowanie bombek, ceramiki, wyszywanie imion na poduszkach, robienie ręcznie wyjątkowej bielizny, układanie fantastycznych bukietów czy wiązanek z kwiatów, ozdabianie malowidłami ścian itd. Tyle zajęć, tak wiele różnych sposób na skupienie, a temu towarzyszy zwracanie uwagi na szczegóły, totalne odcięcie się od wszelkich ekranów i czucie się z tym dobrze, komfort pracy osobno. Ponownie, bez pośpiechu, lecz cierpliwie i skrupulatnie stawia na jakość swojego „dzieła”. Dokładnie wykonuje pociągnięcia pędzelkiem, przyczepianie cekinów, brokatowych choinek czy kolejnych fikuśnych supełków.

3. Pracując słuchasz ludzi.

Słucha. Introwertyk, jak mało kto, umie słuchać i to ze zrozumieniem oraz poczuciem u mówiącego, że jest ważny, bo słuchany. Tak wiele ludzi chce być słuchanym, mówią i mówią, ale mało kiedy zwracają uwagę na słowa innych osób. Może stąd rosnąca popularność wszelkich psychologów i terapeutów. Również ważna rzecz, czyli obserwowanie świata, ludzi, otoczenia. Dostrzeganie tego, co oczywiste, ale zapomniane. Te dwa bardzo ważne elementy razem mogą pomóc niejednemu człowiekowi. Słuchanie drugiej osoby, obserwowanie jej, rozmowa o nim, o jego sprawach, milczące przyzwolenie na osobiste monologi. Introwertycy umieją wczuć się w problemy innego człowieka, zrozumieć go, a na koniec pomóc mu polepszyć swoje życie.

4. Menadżer, kierownik, dyrektor.

Niby zahukany, nieśmiały, bojący się własnego cienia, przerażony obecnością człowieka? O nie. To nie o to chodzi. Jest zadanie, to robi się je jak najlepiej, najdokładniej, bez niedoróbek, ze wszystkim co konieczne. Mimo uprzedzeń i niewłaściwych skojarzeń, to introwertyk może poprowadzić grupę do sukcesu, postawić wymagania, egzekwować zadania. Wszystkie swoje introwertyczne cechy może w odpowiedni sposób wykorzystać: przez obserwacje widzi, co jest dla kogo odpowiednie, przez dokładność nigdy nie pozwoli podwładnym na bylejakość, przez wyrabianie ponad limit powodzenie jest murowane. Po za tym., ludzie na takich stanowiskach, zazwyczaj, mają własny pokój… idealne środowisko dla nas. Otwarta przestrzeń zostanie zwolniona dla ekstrawertyków.

5. Projektant: ubrań, ogrodów, wnętrz, biżuterii.

Z obserwacji wynika, że introwertycy są bardzo kreatywni, a nawet bardziej niż cała reszta ludzkości, bo bardziej skupieni na swoim wnętrzu, oczywiście to tylko prywatne moje doświadczenia, bez przeprowadzania badań. (Może ktoś zna badania naukowe na ten temat? Piszcie!) Z tego talentu można korzystać i zarabiać choćby wykonując zawód projektanta wszelkich dóbr jakie oferuje ten fach. Słuchając klienta, a nie siebie, a do tego dokładność, szczegółowość, skupienie, wszystko to przydaje się podczas twórczych wyczynów. Dobrze przygotowany projektant zawsze ma jakieś ciekawe pomysły, nawet jeśli zleceniodawca sam nie wie, czego w zasadzie chce. Połączenie pracy z ludźmi, z pracą na osobności.

Czy introwertyk może pracować dobrze wśród ludzi? Mój post to potwierdza. Drodzy introwertycy, a Wy czym się zajmujecie? Jesteście z tego zadowoleni? A jaka jest Wasza praca marzeń? Co dodalibyście do moich pomysłów? Czekam na Wasze odpowiedzi. Zachęcam i proszę o udostępnianie moich postów na FB czy twitterze i innych portalach, aby poszło w świat, poszerzyło krąg odbiorców, a także zbudowało społeczność. Spoglądając na statystyki nadal nie wiem ile z osób wpadających na mnie w różnych mediach społecznościowych wchodzi tutaj, chciałabym wykorzystać to,  do dalszej działalności. Z góry dziękuję.

Zobacz również: „Ugly love” oraz „Hobbit i Władca Pierścieni”.

Reklamy

7 myśli na temat “Czy introwertyk może pracować dobrze wśród ludzi? 5 niepopularny pomysłów na karierę.

 1. Dodałabym do tej listy uczenie w kameralnych warunkach (uczenie języków na zajęciach indywidualnych czy prowadzenie korepetycji). Introwertyk dobrze wyczuje, z czym uczeń ma problem, poszuka odpowiedniej metody tłumaczenia i nie będzie przegadywał uczniów.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Tekst miał pokazać, że nie tylko praca w zamknięciu jest dla introwertyka. Nie hymn, lecz wskazówki. Skazany na sukces jest każdy, introwertyk czy nie, jeśli pracuje. Cóż, mogę doradzać czy podsuwać pomysły, ale wszystko zależy od człowieka. Tekst w żaden sposób w formie nie przypomina hymnu.

   Polubienie

   1. Nie rozumiem tylko po co definiować siebie za pomocą typów osobowości? Chodzi o budowanie poczucia przynależności do jakiejś grupy? A mój komentarz nie był atakiem 😉

    Polubienie

    1. W mojej opinii ‚definiowanie’ siebie jako introwertyka czy ekstrawertyka itd. jest takie same jak opowiadanie o sobie: córka swoich rodziców, obywatelka Polski, maturzysta roku 2014. Może są ludzie, którzy przez to szukają dla siebie grupy przyjaciół, przez to chcą być kimś, nie wiem…

     Polubienie

  1. Żaden introwertyk nie jest nim w 100%. Ma w sobie trochę z cech introwertycznych, a trochę ekstrawertycznych, i na odwrót. Jeśli CHCE może o sobie w ten sposób mówić i pogłębiać wiedzę na ten temat. M. in. ja piszę właśnie z tego powodu. Definicją człowieczeństwa nie jest bycie introwertykiem czy ekstrawertykiem itd.. Ani ja, ani jak sądzę wiele innych osób tutaj, przez to nie definiuje siebie jako człowieka, lecz stara się zrozumieć siebie, swoją osobowość. Wielu ludziom dało to poczucie spokoju, zgody ze sobą, świadomości, że przy tym całym naporze ekstrawertycznego świata oraz ekstrawertycznych, nie są chorzy, urodzeni z brakującą klepką czy jacyś dziwni w negatywnym sensie.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s