Quick books.

6 inspirujących książek na dobry, nowy początek szkoły.


Stało się, wakacje dobiegają końca, a zaczyna się nauka. Ja już zapomniałam jak to jest, ile trzeba kupić, zaplanować, załatwić, dograć, zorganizować. Chociaż moment, kiedy wszyscy mieliśmy mnóstwo wolnego czasu, już się skończył ( ja mam go jeszcze odrobinkę więcej do października) warto jednak nie zapominać o małych przyjemnościach, nie tylko wakacyjnych.

Skoro zaczyna się szkoła, to proponuję przygotować się psychicznie/mentalnie na ten powrót i sięgnąć po tytuły, które bardziej lub mniej poruszają kwestie szkolne. Niech nikt się nie zraża, czytanie o lekcjach, korytarzach, nauczycielach itd. nie musi być nudne, a może okazać się fascynujące oraz inspirujące. Przecież każdy rok przybliża nas do końca, a dzięki literaturze czas ten nie tylko da się znieść, lecz także można go zamienić w niezapomnianą przygodę.

Ja w podobny sposób nastawiam się pozytywnie na powrót na uczelnię, czytam sobie nie tylko książki, ale również inne teksty o życiu studenckim, ludziach, zajęciach oraz wszystkim tym, co towarzyszy studiom. Przynajmniej na początku to działa, bo jak już przyzwyczaimy się i wpadniemy w rutynę, ponownie trzeba sięgnąć po garść inspiracji. Na dobry początek zachęcam do czytania.

„Harry Potter i książę Półkrwi” J. K. Rowling

(Fabuła dzieje się w szkole Magii i Czarodziejstwa, gdzie poznajemy tytułowego bohatera oraz jego przyjaciół, nauczycieli,  wrogów. Kolejny rok nauki zapowiada się interesująco, ponieważ jest jasne, że SAMI WIECIE KTO powrócił i ma nieznaną dotąd więź z Harrym. Dyrektor powierza mu bardzo ważną misję, a książka nieznanego księcia Półkrwi pochłonęła czarodzieja. Cały cykl dotyczy losów Harry’ego w szkole, ale ja wybrała moją ulubioną część.)

„Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof” Marisha Pessel

(Obyta, oczytana i elokwentna Blue nigdzie nie zagrzewa dłużej miejsca i wraz ze swoim ojcem, profesorem uniwersyteckim, przenoszą się z miejsca na miejsce. To on dba o wykształcenie oraz wiedzę córki, lecz postanawia, ze względu na rozwój Blue, zapisać ją do normalnej szkoły. Dziewczynka trafia do elitarnej szkoły, gdzie jej nauczycielką zostaje pani Schneider, która ma swoją zamkniętą grupę uczniów. Blue zmienia się w detektywa, po samobójcza śmierć kobiety.)

„The freedom writers diary” (ang) Erin Gruwell

(Książka opowiada historię nauczycielki, która podejmuje pracę w szkole w niebezpiecznej dzielnicy miasta, gdzie trafiają „trudni” uczniowie. Pełna optymizmu nie spodziewa się kłopotów jakie napotka podczas pracy z nastolatkami. Chociaż wiecznie okazują jej brak szacunku, to młodą kobietę nic nie zraża, wciąż stara się kontynuować swoje metody. Z czasem podopieczni otwierają się na propozycje, angażują w jej pomysły oraz zmieniają swoje postrzeganie życia.)

„Tajemna historia” (dla osób z późniejszych lat edukacji) Donna Tartt

(Niepokojąca, tajemnicza oraz intrygująca historia młodych ludzi eksperymentujących i przesuwających granice. Elitarny, ekskluzywny i hermetycznych college, grupa nietuzinkowych studentów oraz jeden nauczyciel, który pozwala na więcej. Mroczne morderstwo na tle młodocianych błędów, niezapomnianych dyskusji, pytań dotyczących życia.)

„Trzynaście powodów” Jay Asher

(Trzynaście taśm, a każda opowiada o kimś innym. Śmierć jednej z uczennic wcale nie była nieprzemyślanym samobójstwem, lecz dobrze rozegraną grą. Clay jest kolejną osoba z listy, do której trafiają nagania i jedna z kaset jest właśnie o nim. Przez całą noc wysłuchuje wiadomości koleżanki, przez co dowiaduje się znacznie więcej, niż tylko opinii dziewczyny na jego temat. Sam musi zmierzyć się z najbardziej brutalną stroną życia.)

„Ania z Szumiących Topoli” Lucy Maud Montgomery

(Kolejna książka z serii o Ani, kiedyś z Zielonego Wzgórza. Tym razem poznajemy już absolwentkę studiów, która rozpoczyna prace w szkole. Jest szczęśliwa z narzeczonym Gilbertem, wygląda na to, że wszystko układa się doskonale. Lektura przedstawia szkolne przygody Ani, jej przyjaciół, uczniów, a także odwiedziny szczęśliwych, dziecinnych stron.)

Czytaliście którąś z wymienionych pozycji? Może macie inne lektury o szkolnych historiach? Macie swoje sposoby na trudne powroty, prócz czytania? Podzielcie się z innymi wypróbowanymi patentami! 🙂

Zobacz również: „Portret Doriana Graya” oraz „Edukacja seksualna a 50 twarzy Graya”.

Reklamy

3 myśli na temat “6 inspirujących książek na dobry, nowy początek szkoły.

  1. Lata całe nie czytałam „Ani z Zielonego Wzgórza”. Aż nabrałam chęci, żeby po nią sięgnąć jeszcze raz. 😀 I chętnie bym przeczytała „Wybrane zagadnienia…”, bo mnie jakoś ominęła ta książka
    Ostatnio czytałam „Próbę” Eleanor Catton, jest w sumie szkolno-studencka. Polecam „The River King” Alice Hoffman, ale jest to raczej ponura lektura i nie jestem pewna, czy wydali ją w Polsce w ogóle.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s