Z kultury.

W telewizji znów puszczają nudę w święta? Zapraszam na kilka typów, co jednak można ciekawego obejrzeć.


christmas-8

W Polsce podczas świąt (każdych w zasadzie) dużo się je, nawet za dużo i czasami warto przestać jeść, zająć się czymś innym. Ten okres jest magiczny, zwierzęta i niektórzy ludzie przemawiają ludzkim głosem. Zdarzają się rzeczy niezwykłe i nie do pomyślenia na co dzień.

Dla mnie taką niespotykaną rzeczą jest oglądanie TV. Na co dzień, jak ktoś czyta regularnie mojego bloga to wie, nie oglądam telewizji w zasadzie wcale. Z różnych powodów, nie mam czasu, mam inne zajęcia, jest tyle ważniejszych rzeczy. Jednak podczas świąt nawet ja oglądam coś, oczywiście coś ciekawego, w TV.

christmas-21

Już po raz drugi robię na blogu taką listę polecanych programów, głównie filmów, do obejrzenia podczas odpoczynku czy w oczekiwaniu na jedzenie. Wiele propozycji powtarza się od lat, ale mimo tego, można zauważyć poprawę i pojawiające się naprawdę interesujące tytuły.

Papusza (TVP Kultura, wigilia, 13.15)

Film biograficzny Papuszy, romskiej poetki, która właściwie nazywa się Bronisława Wajs. Opowiada historię jej życia jako Romki. Czarno – biały obraz, gdzie głównie mówi się w języku romskim.

Smak curry (Tvp Kultura, wigilia, 17.20)

Smaczny, indyjski film, w sam raz na czas świąteczny. Pewnego dnia przez przypadek wdowiec dostaje potrawę kobiety, która wybornie gotuje. W ten sposób po raz pierwszy krzyżuje się ich życia.

Manhattan (TVP Kultura, wigilia, 20.20)

Film Woody’iego Allena. Historia mężczyzny poszukującego miłości. Dwa razy się rozwiódł, potem spotkał się z nastolatką, aby wreszcie zakochać się w dziewczynie najlepszego przyjaciela. Wszystko dzieje się w Nowym Jorku.

Twój na zawsze (TVN, 22.15, pierwszy)

Bardzo dobrze znany wszystkim motyw zemsty, która przemienia się z czasem w prawdziwe uczucie. Młody chłopak chciał zemścić się na policjancie, krzywdząc jego córkę, jednak nie planował naprawdę się w niej zakochać. Emocjonalny dramat kończący się wielką katastrofą.

Mój tydzień z Marilyn (TVP 1, pierwszy, 23.20)

Młody mężczyzna pracujący na planie filmowym, gdzie gra Marilyn Monroe, z czasem popada w coraz większą fascynację amerykańską gwiazdą. Spędza z nią coraz więcej czasu, towarzyszy w najgorszych momentach. Dopatruje się w niej tego, czego wszyscy dookoła nie dostrzegają.

Złoty kompas (TVN, drugi, 14.45)

Jeden z moich ulubionych filmów fantasy. Równoległy świat, gdzie mała dziewczynka chce wygrać ze złem. Złoty kompas to niezwykły przedmiot, który jest obiektem pożądania wielkich i znaczących. Lyra wraz z grupą niezwykłych wyrusza w wyprawę w niebezpieczny świat.

Służące (TVP 1, drugi, 20.25)

Film, który widziałam wielokrotnie i naprawdę warto go zobaczyć. Opowiada historie służących czarnoskórych kobiet, które w ubiegłym wieku pracowały u białych amerykanów. Świetne ukazanie ówczesnego społeczeństwa w Ameryce. Historie zabawne, ale również bolesne i przełomowe dla wszystkich pokoleń

Czułe słówka (StopKlatka TV, drugi, 13.35)

Film z 1983 roku nagrodzony wieloma Oskarami. Obraz ukazuje relacje matki i córki, która odbiega od wizerunku cukrowej miłości w rodzinie. Toksyczne relacje łączące obie panie zmieniają się wraz z choroba matki. Pokazano trudną miłość: rodzicielską oraz erotyczną.

A wy w co celujecie w tym roku, co macie plan zobaczyć? Co polecacie? Czekam na komentarze. Zobacz również: Niespodzianka nr 1 oraz Niespodzianka nr 2.

Reklamy

2 myśli na temat “W telewizji znów puszczają nudę w święta? Zapraszam na kilka typów, co jednak można ciekawego obejrzeć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s