Społeczno - życiowe.

Co to jest miłość? Oraz o namiętności, intymności, zaangażowaniu.


lllooo

Początek małżeństwa.

Praktykowanie małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, którzy z powodu wielkich, oszałamiających, wzniosłych uczyć poślubiają się, jest młodym wynalazkiem. Przez wiele wieków taka relacja była zwyczajną transakcją między rodzinami, łączono w ten sposób rody, interesy, zawierało sojusze i nie dotyczyło jedynie władców. Młodzi byli tylko narzędziami w rękach rodzin, które używały małżeństwa do powiększania majątków czy zyskiwania pozycji. Instytucja rodziny była zjednoczeniem sił, jakoby mała firma, czysta relacja interesów. „Miłość” miała przyjść z czasem lub wcale jej nie oczekiwano. Dopiero epoka romantyzmu skaziła całą dotychczasową ideę małżeństwa, tak misternie konstruowaną na potrzeby starszych pokoleń. Wprowadziła coś takiego jak „miłość romantyczna”, która zakładała wyższość uczuć ponad interesy rodowe.

Związek bez miłości.

Młodzi ludzie zobaczyli możliwości, inny sposób życia. Do tej pory za absolutne uważali związek nakierowany, aby uzyskać określone dobra, teraz najważniejszym powodem stała się „miłość”. Oczywiście nie od razu małżeństwo w społecznym odbiorze zmieniło swój charakter, to jednak pierwsze pęknięcie spowodowało załamanie się dotychczasowego porządku. Uczucia zajęły pierwsze miejsce, każdy chciał poślubić ukochaną osobę, zaś za kajdany wolności i niewolę zaczęto postrzegać dotychczasowy układ. Historia pokazuje jednak, że ówczesny sposób generował trwałe związki, obie strony miały zbyt wiele do stracenia, jak i presja otoczenia nie dopuszczała myśli o rozstaniu lub oficjalnej relacji z kochankiem.

dfdrr

Wszędzie widać miłość. 

Obecnie w świecie kultury zachodniej nie do pomyślenia jest, aby o małżeństwie decydowała rodzina z motywacji interesów czy zysków. Mało kto wątpi w teorię, że ślub jest wynikiem uczuć i pragnień dwójki osób, które dobrowolnie zgadzają się zawrzeć małżeństwo. Wtedy jak i teraz miłość, prócz dobrych oraz wspaniałych wydarzeń, jest powodem niejednej śmierci samobójczej. Odrzucone uczucia, zainteresowanie jednostronne, wcześniejsze zobowiązania, techniczne rozdzielenie kochanków i wiele innych historii. Stan ten stał się motywatorem do działania nie tylko związanym z emocjami, lecz wręcz osią istnienia większości ludzi, którzy raz posmakując życia pełnego kochania, w momencie utraty, już się nie odnajdują.

Miłość otacza nas z każdej strony. Co drug piosenka opowiada o rozstaniu czy szczęśliwym zakończeniu. W 90% książkach beletrystycznych musi być wątek romantyczny, bo tak też jest w normalnym życiu. Filmy romantyczne biją rekordy popularności. Bycie osoba wolną, nie w związku, jest czymś dziwnym i niepożądanym. Portale randkowe wciąż się rozrastają i poszerzają bazy klientów. To pokazuje nie tylko, że jesteśmy w momencie, gdzie praktycznie każda dziedzina życia jest w jakiś sposób powiązana z miłością, ale również, jak bardzo silna jest w nas potrzeba kochania i bycia kochanym.

brrt

A więc co z tą miłością? Co to jest miłość?

MIŁOŚĆ = NAMIĘTNOŚĆ + INTYMNOŚĆ + ZAANGAŻOWANIE

(wg Roberta Sternberg’a)

Namiętność.

Kto nie chce mieć namiętnego kochanka obok. Jest jedną z głównych cech pożądanych u partnerów w kontaktach seksualnych, ale mało kto przyznaje się publicznie. Pojęcie to można określić jako silne uczucie, które rodzi się w nas, ale jest dostrzegalne jedynie przez drugą osobę. Bardzo silny element zakochania, integralna część tego okresu, wtedy też powoduje idealizację ukochanego, całkowicie odrzucenie możliwości istnienia jego wad. Pragnienie wyjścia z siebie i wejścia w skórę drugiego człowieka, bycie z nim w zupełnej jedności . Choć kojarzy się pozytywnie z emocjami pożądania, radości, zachwytu, to prócz nich wywołuje także tęsknotę przy każdej rozłące, zazdrość oraz niepokój.

Intymność.

Najpiękniejsza z rzeczy jakie mogą być między dwojgiem ludzi w bliskiej sytuacji. Ona właśnie tworzy magię ciężką do zdefiniowania, piękną bajkę, bańkę mydlaną chroniącą przed złym światem. Zawiera w sobie wszystko to, co dotyczy naszego partnera. Stan całkowitego zajęcia myśli nim. Chęć bycia razem, przeżywanie wspólnie szczęścia, dbanie o niego i jego dobro, wyczekiwanie spotkań, samej jego obecność. Dotyczy także szacunku dla ukochanego, wspólne zrozumienie, poczucie bezpieczeństwa, poleganie na sobie wzajemnie, wsparcie nie tylko materialne, lecz i uczuciowe, bycie częścią jego intymnej sfery, jak i on jest częścią naszej. Pokonywanie granic prywatności, że wówczas on sam staje się nią. Cała paleta tego, co rodzi się między bliskimi sobie ludźmi, a czego nikt inny od nas nie doświadczy.

Zaangażowanie.

Podobno panowie mają z tym największy kłopot, choć jak patrzę po znajomych, to inaczej to obieram. Kiedy oba powyższe elementy istnieją, w pewnym momencie przychodzi czas na coś poważniejszego, trwalszego. To jest właśnie to. Wymaga pracy, cierpliwości, kompromisu, wytrwałości. Przekształcanie relacji dwóch bliskich osób w związek uczuciowy, seksualny oraz chroniczny. Dotyczy to wszelkich decyzji, działań, wyborów, myśli, których wynikiem ma być utrzymanie długookresowej relacji. Ten fundament stwarzamy po to, aby oparł się atakom i pokonał przeszkody.

wemnb

3 elementy w praktyce.

Ostatni element tego równania wymaga największego wysiłku. Namiętność na samym początku znajomości, podczas zakochania i chwile potem, osiąga swoje apogeum, rośnie, rośnie, jednak szybko opada. Na osi czasu można pokazać ją jako szybko rosnąca górę, która nagle, w toku związku staje się stromym urwiskiem. Kończy się namiętność, jednak miłość trwa, bo podtrzymują go dwa kolejne filary. Intymność zaś, można określić jako pagórek, który nie rośnie gwałtownie, lecz spokojnie wraz z czasem, małymi krokami idzie do góry. Szczyt nie jest tak wysoki jak u poprzednika, wygląda raczej jak pagórek, lecz punkt najwyższy trwa dłużej, a spadek nie jest gwałtowny, przez co trwa dłużej w czasie i istnieje w miłości dłużej spokojnie opadając.

Klucz do miłości

Zaangażowanie, to klucz do sukcesu miłości. W momencie najwyższego punktu namiętności i wzrostu intymności ten element dopiero zaczyna się rodzić. Można zilustrować go linią prostą, znikomą na początku miłości. Dwie poprzednie części szaleją, rosną zajmują uwagę ludzi, ten lekko wygląda spod ziemi. Wzrastać zaczyna wraz ze spadkiem namiętności z jej najwyższego okresu oraz intymnością, która lada moment osiągnie szczyt i również będzie pomału opadać. Wówczas pnie się do góra trzecia cząstka, sukcesywnie rosnąc wraz z trwaniem miłości, rośnie rośnie, aż w pewnym momencie zatrzymuje się wysoko i wtedy na tej wysokości utrzymuje się do końca.

the-smell-of-roses

Co to jest miłość? Namiętność, intymność, zaangażowanie. Jednak warto pamiętać, że to tylko ogólnikowe stwierdzenia, a co się pod nimi kryje w praktyce, zależy indywidualnie od ludzi. Jak rozumiemy, odczuwamy, potrzebujemy, pragniemy. Dlatego nikt nie ma wątpliwości, że kluczem do miłości jest… druga osoba. Powyższe starania rozłożenia na czynniki MIŁOŚCI pewnie w 95% nie mają miejsca, mają inny przebieg lub odwrotne proporcje, bo przecież mowa o kwestii, gdzie zmienny czynnik ludzki jest niemożliwy do uchwycenia i uregulowania.

Zgadzasz się ze mną? Czekam na twój komentarz, co uważasz za miłość, jakie są twoje doświadczenia lub jak ją definiujesz. Zobacz również: Edukacja seksualna i 50 twarzy Greya.  oraz Wiedza tajemna i sekretna..

Reklamy

7 myśli na temat “Co to jest miłość? Oraz o namiętności, intymności, zaangażowaniu.

  1. Historia Jakuba, który gotowy był służyć 14 lat swojemu potencjalnemu teściowi w zamian za możliwość poślubienia Racheli pokazuje, że już kilka tysięcy lat temu ludziska pobierali się również z miłości:)

    Polubione przez 3 ludzi

  2. Mi się wydaje, że ta cała miłość do życia, tak się ma jak sos czosnkowy do pizzy. Niektórzy w ogóle nie wyobrażają sobie bez niego pizzy, a innym nie przeszkadza, a jeszcze inni udają, że nie lubią, bo chcą być fit albo boją się, że im będzie walić z buzi. Mały odsetek naprawdę nie lubi. Ktoś tam twierdzi, że ma szwagra, który pracował w pizzerii i ten sos się robi z odpadów. Inni zjedzą tylko domowy. A inny będzie chciał pizzę z dwoma czosnkowymi sosami. 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s