Quick books.

Rewelacyjna książka do zrewolucjonizowania życia. „Paradoks czasu” P. Zimbardo, J. Boyd.


b.tyjjuuuu

Nas ludzi wyróżnia nie tylko język, pochodzenie, kolor włosów, ulubiona potrawa, wykształcenie, miejsce zamieszkania, hobby, ale również sposób w jaki korzystamy z życia, a dokładniej mówiąc, z czasu. Nie mam tu na myśli imprezy co piątek i ekstremalnych przeżyć co weekend, jedynie czerpanie z każdej chwili będąc żywym człowiekiem. Tak wiele jest między nami różnic, ale jest coś, co i dla miliardera i dla bezdomnego żebraka jest takie same, czas, czyli 24 godziny w dobie, 60 minut w godzinie i 60 sekund w minucie.

„Paradoks czasu” Philip Zimbardo, John Boyd

Z książki, którą dzisiaj będę opisywać i gorąco polecać, pochodzi jeden z moich ulubionych cytatów, tak banalny, lecz często zbyt trudny. „Paradoks czasu” Philip’a Zimbardo i John’a Boyd jest pozycją bardzo często polecaną i przywoływaną nie tylko na studiach, nie raz słyszałam o niej w wywiadach, rozmowach, konferencjach czy wystąpieniach. Chociaż wiele osób może pomyśleć, że skoro piszą ją naukowcy, to zapewne swoim wysokim poziomem staje się niedostępna dla zwykłych czytelników, to dzisiaj postaram się wam pokazać, dlaczego warto po nią sięgnąć.

„Podróż przez swój czas odbywasz tylko jeden raz, jest więc niezwykle istotne byś wykorzystał ją możliwie jak najlepiej.”

time9
Pierwsza lekcja o czasie.

Jedną z najważniejszych lekcji, jakie wyciągnęłam z tej lektury jest świadomość, że wszyscy mamy ten sam kapitał: czas równy dla wszystkich, a jedynie od człowieka zależy, co z nim zrobi. Przedsiębiorca, sportowiec, artysta, prawnik, niania, student, ksiądz czy ktokolwiek inny ma tyle samo godziny w dobie, aby coś z nimi zrobić, zagospodarować, wykorzystać i czerpać z nich. Mając nie zaplanowane, wolne dwie godziny mogę w tym czasie leżeć i nic nie robić, oglądać po raz setny ulubiony serial, ale mogę też obejrzeć interesującą i pouczająca konferencję, pobiegać w parku lub ugotować dobry obiad. Nie chodzi o to, aby mieć wyregulowane życie co do sekundy, zawsze robić pożyteczne rzeczy i nie odpoczywać, rzecz w tym by nasz czas nie przepływał nam między placami niepostrzeżenie. Cokolwiek wybiorę, te dwie godziny i tak miną.

Czas to nie tylko teraz.

Książka ukazuje czas z różnych perspektyw i w różnych znaczeniach. Przecież to nie tylko teraźniejszość, ale również przyszłość i przeszłość, które oddziałuje na obecną chwilę, a obecna chwila ma wpływ na to, co będzie. Autorzy w przystępny sposób ukazują jak człowiek funkcjonuje w czasie, często nawet nieświadomy pewnych mechanizmów. A co istotne, proponują lekcje oraz ćwiczenia, które wykonywane mogą wpłynąć na nasze odczuwanie czasu, większą świadomość jego upływu, odpowiednie wykorzystywanie. Opisują sposoby patrzenia na czas, wyróżniając kilka perspektyw postrzegania pozwalając, aby czytelnik mógł w którejś odnaleźć siebie.

time5

Teraz zabija przeszłość i przyszłość.

Dla mnie, bardzo ważnymi elementami tej książki, były rozdziały o tym, jak uwolnić się od przeszłości oraz odpowiednio patrzeć w przyszłość. Każdy ma w życiu jakieś wydarzenia z dawnych lat, które wpływają na to, jakim się jest obecnie. I chociaż łatwo się pisze, o tym, żeby dawne pozostawić za sobą i nie przenosić na teraźniejszość, to w praktyce wymaga to wiele pracy oraz rewolucyjnej zmiany w głowie. Dlatego osobiście jest to tak ważne, bo sama mam z tym pewne kłopoty. Blokująca przeszłość nakłada filtr na postrzeganie przyszłości czy radzenie sobie z teraźniejszością. Cała ta wiedza teoretyczna ukazana tutaj, jest świetnym lustrem, w którym się odbijam i mogę zobaczyć popełniane błędy albo nieracjonalność postępowania, które chcę zmienić, a nie daję rady.

Niektóre rzeczy, takie jak batoniki, zwiększają nasz poziom szczęśliwości na bardzo krótki okres. To dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że nie wychodzi nam dobrze wskazywanie tego, co w przyszłości uczyni nas szczęśliwymi. Jest całkowicie możliwe, że będziemy pracować latami, by osiągnąć pewien cel – powiedzmy, że będzie to Milky Way – a kiedy wreszcie go osiągniemy, odkryjemy, że wcale nie czyni nas szczęśliwszymi. Okaże się, że tak naprawdę chcieliście Snickersa.”

Czego dowiesz się po przeczytaniu?

Poznasz różne perspektywy patrzenia na czas i będziesz mógł określić, która pasuje do ciebie, czym się charakteryzuje i co można zmienić na lepsze lub stanowi wyjątkowa zaletę. Jak ważna jest przeszłość w dniu dzisiejszym, jak wpływa na obecną chwilę i czy to dobrze, a może źle. Zarysuje istotę nastawienia do tego co było, pozytywne lub negatywne oraz niezdrowe życie przeszłością. Dowiesz się, że teraźniejszość, to coś więcej niż chwila i jak można być na nią nakierowanym. Ostatni element układanki, czyli przyszłość i życie tym, co będzie, aby realizować cele i uczynić ją udaną. Wreszcie, zobaczysz co możesz zrobić, aby odczuwać czas, a nie tylko być w nim biernie, bo przecież i tak będzie płynął, z lub bez twojej aktywności. Praktyczne wskazówki, życiowe przykłady, wzory do naśladowania. Zobaczysz, jak czas może zmienić życie.

time2

„Paradoks czasu” trzeba przeczytać.

Jak odpowiednio wykorzystać czas? Co mogę zyskać, a co stracić? Jak kierować czasem na zewnątrz i wewnątrz mnie? Na te pytania i wiele innych odpowiada ostatni rozdział, a w gruncie rzeczy, cała książka. Czas wpływa na wszystko, jesteśmy w nim i nie ma przed tym ucieczki, dlatego jego rola istotna jest i w polityce, biznesie, zdrowiu, szczęściu oraz miłości. Przekłada się na każdy element życia, dlatego warto zatrzymać się nie tylko na dzisiejszą lekturą, ale nad własnym czerpaniem z czasu. Czy polecam przeczytanie? Oczywiście, że tak, warto przeczytać. Uświadamiająca pozycja. Pouczająca. Myślę, że może zrewolucjonizować nie jedno życie, dodać wiatru w żagle, zmotywować i dać energii do działania. Wiele kłopotów ma powiązania z czasem, czasami nie jesteśmy tego świadomi lub nie umiemy sobie z nim poradzić, tutaj znajdziesz podpowiedzi, aby sobie dać radę czy chociaż zacząć. Interesująca pozycja, z przystępnym językiem, masa przykładów, nie ocenia i nie piętnuje, a pokazuje i doradza.

Czytałeś już „Paradoks czasu”? Jak postrzegasz czas? Co sądzisz o o odpowiednim patrzeniu oraz wykorzystywaniu czasu? Czekam na komentarze. Zobacz również: Jak zachować się w bibliotece oraz Ulubione cytaty na doły.

Reklamy

2 myśli na temat “Rewelacyjna książka do zrewolucjonizowania życia. „Paradoks czasu” P. Zimbardo, J. Boyd.

  1. Słyszałam o tej książce, często trafiam na wzmianki o niej, ale jakoś nigdy po nią nie sięgnęłam. Ale chyba teraz dodam ją do listy rzeczy do przeczytania.

    Swoją drogą, nie powinno być „Philipa Zimbarda i Johna Boyda”?

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s