Quick books.

Życie od drugiej strony, czyli dzienniki warte przeczytania. 7 tytułów, które dobrze jest znać.


snufkin1

Chociaż czytam wiele książek, różnych dziedzin, rodzajów, tematyce, to jednak zawsze te najbardziej inspirujące okazują się prawdziwe przeżycia innych ludzi. Oczywiście, nie raz zachwycałam się wymyślona opowieścią, historią czy postaciami. Pisałam już o inspirujących książkach biograficznych, odsyłam was do tego wpisu i polecam. Dzisiaj chciałabym podzielić się pozycjami również wspaniałymi i pełnych inspiracji.

Kto nigdy nie pisał dziennika? Pewnie jest mało takich osób, które ani razu nic takiego nie rozpoczęły. Ja dziennik piszę od (z małymi przerwami) 3. klasy gimnazjum więc długo (obecnie mam 22 lata). Co tam mam? Wszystko. Dosłownie wszystko. Czasami piszę o tym co jadłam, a innym razem na kilka stron wylewam swoje żale czy emocje. Jednak nie o mnie tym razem, a o dziennikach osób, które zostawiły po sobie znaczący ślad. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie, bo szczerze polecam wam zajrzeć do tych pozycji. (kolejność przypadkowa)

ght

1. „Dzienniki pisarza” tomy 1-3, Fiodor Dostojewskie

Jeden z moich ulubionych autorów, więc nie mogło go tu zabraknąć. Pozycje zawierają nie tylko relacje z przeżyć autora, ale także jego refleksje czy komentarze do aktualnych wydarzeń, które miały miejsce za jego życia. Przelewa na kartki swoje opinie, osobowość oraz umiejętność operowania słowem. Prócz tego, dzienniki zawierają kilka krótkich form. Wszystko to, tworzy całość, jak dla mnie, czytanie tych tomów, to jak odkrywanie Dostojewskiego na nowo.

2. „Dzienniki. 1950 – 1962” Sylvia Plath

Niesamowita historia życia, od dziewczynki do dorosłej kobiety. Urzeka autentycznością i brakiem zahamowań, szczerze i bezpośrednio. Czyli tak jak pisze się właśnie osobisty dziennik. Inspirujące opisy codzienności, emocji, wydarzeń z perspektywy artystki. Momentami przygnębiający, aby za chwilę znów stanowić natchnienie.

ppppn

3. „Chwile wolności. Dziennik. 1915 – 1941.” Virginia Woolf

Kolejna niezwykła kobieta, która prowadziła dziennik, dzięki czemu, my teraz możemy dowiedzieć się tak wiele o niej samej oraz o tym, jak wyglądało życie kobiet dawniej. Zapiski i komentarze wypływające z wnętrza, ukazuje niezwykle bogaty obraz osobowości, relacji, wydarzeń poetki.

4. „Dziennik” Anne Frank

Poruszający opis wydarzeń II wojny światowej oczami dziewczynki żydowskiego pochodzenia, która na swój sposób stara się przetrwać dramat. Zanim została aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego, prowadziła korespondencję z wyimaginowaną przyjaciółką, której opowiadała o swoim codziennym życiu oraz tym, jak to odbiera.

6trrre4

5. „Odrodzona. Dziennik 1947 – 1963” Susan Sontag (mój faworyt!)

Niezwykłe zapiski kobiety, która chciała odkryć wszystko. Dziennik pozwala nam wejść w życie autorki decydującej się na porzucenie ułożonego życia oraz rozpoczęcia od nowa. Spragniona nowości oraz eksperymentowania, wyjeżdża w świat i szuka. Błyskotliwemu umysłowi towarzyszy rozbudowane przeżycia.

6. „Dziennik pisany nocą” wszystkie tomy. Gustaw Herling-Grudziński

Pozycje napisane niezwykłym językiem, trafiające w punkt i wywołujące refleksje. Wiele opowieści z życia, opatrzone komentarzami, opiniami, doświadczeniami i ocenami.

dddsss

7. „Dziennik” tomy 1-4, Anais Nin

Kontrowersyjna i obrazoburcza postać, dlatego nie wszystkim polecam czytanie tych dzienników. Autorka opowiada o swoim życiu, wydarzeniach, innych osobach orz własnych przeżyciach. Pokazuje również, jak wszystkie te elementy wpływały na jej twórczość, tak erotyczną, a momentami wręcz zbyt otwartą. Interesujące, lecz dla tych co mają naprawdę szerokie horyzonty.

Jestem ciekawa, czy wy również lubicie czytać dzienniki znanych czy zasłużonych ludzi. Macie jakieś ulubione? Co polecacie? Zobacz również: „Milion małych kawałków” oraz „Narkotyki. Niemyte dusze”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s